Skip links

Zaburzenia dysforyczne przedmiesiączkowe: Różni się od PMS?

Jaka jest różnica między przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym (PMDD) a zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?

Jak leczy się PMDD?

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD) jest poważnym, czasem upośledzającym organizm rozszerzeniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Chociaż PMS i PMDD mają zarówno fizyczne, jak i emocjonalne objawy, PMDD powoduje ekstremalne zmiany nastroju, które mogą zakłócać codzienne życie i niszczyć związki.

Zarówno w przypadku PMDD, jak i PMS, objawy zaczynają się zwykle siedem do 10 dni przed rozpoczęciem miesiączki i trwają przez kilka pierwszych dni okresu.

Zarówno PMDD, jak i PMS mogą powodować wzdęcia, tkliwość piersi, zmęczenie oraz zmiany nawyków żywieniowych i snu. Jednak w przypadku PMDD wyróżnia się co najmniej jeden z tych objawów emocjonalnych i behawioralnych:

  • Smutek lub poczucie beznadziejności
  • Niepokój lub napięcie
  • Skrajny nastrój
  • Wyraźna drażliwość lub złość

Przyczyna PMDD nie jest jasna. Leżące u podłoża depresja i lęk są powszechne zarówno w PMS jak i PMDD, więc możliwe jest, że zmiany hormonalne, które wywołują miesiączkę pogarszają objawy zaburzeń nastroju.

Leczenie PMDD jest ukierunkowane na zapobieganie lub minimalizowanie objawów i może obejmować:

  • Leki przeciwdepresyjne. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takie jak fluoksetyna (Prozac, Sarafem, inne) i sertralina (Zoloft), mogą zmniejszyć objawy emocjonalne, zmęczenie, zachcianki żywieniowe i problemy ze snem. Możesz zmniejszyć objawy PMDD biorąc SSRI przez cały miesiąc lub tylko w okresie między owulacją a początkiem miesiączki.

Leki przeciwdepresyjne.

  • Pigułki antykoncepcyjne. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy lub ze skróconą przerwą w przyjmowaniu tabletek może zmniejszyć objawy PMS i PMD
  • Suplementy żywieniowe. Spożywanie 1200 miligramów wapnia dziennie może ewentualnie zmniejszyć objawy PMS i PMDD. Witamina B-6, magnez i L-tryptofan również może pomóc, ale porozmawiaj z lekarzem o poradę przed podjęciem jakichkolwiek suplementów.
  • Środki ziołowe. Niektóre badania sugerują, że chasteberry (Vitex agnus-castus) może ewentualnie zmniejszyć drażliwość, wahania nastroju, tkliwość piersi, obrzęk, skurcze i apetyt na jedzenie związane z PMDD, ale potrzebne są dalsze badania. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie reguluje suplementów ziołowych, więc przed wypróbowaniem jednego z nich porozmawiaj z lekarzem.
  • Dieta i zmiana stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne często zmniejszają objawy przedmiesiączkowe. Ograniczenie kofeiny, unikanie alkoholu i rzucenie palenia również mogą złagodzić objawy. Wystarczająca ilość snu i stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak mindfulness, medytacja i joga, również mogą pomóc. Jeśli to tylko możliwe, unikaj stresujących i emocjonalnych bodźców, takich jak kłótnie o sprawy finansowe czy problemy w związku.

Dieta i zmiana stylu życia

Jeśli masz objawy PMDD, porozmawiaj ze swoim lekarzem o testach i możliwościach leczenia.

 

Odzyskanie radości

Odzyskanie radości to kwestia robienie kilku
prostych kroków każdego dnia.

Poznaj codzienny rytuał dostosowany do Twoich potrzeb dzięki biorąc 2 minuty quizie


Zostaw komentarz