Skip links

Czy medyczna marihuana może leczyć depresję?

Medyczna marihuana na depresję

Jeśli odczuwasz smutek, którego nie możesz się pozbyć lub brak zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność, być może cierpisz na depresję – i nie jesteś sam. Depresja dotyka około 350 milionów ludzi na całym świecie. To powszechne zaburzenie nastroju jest główną przyczyną niezdolności do pracy na całym świecie. Mimo to wiele osób cierpiących na depresję nie otrzymuje potrzebnej im pomocy.

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia, w tym leki doustne i inne terapie. Naukowcy zaczynają badać medyczną marihuanę jako dodatkowy sposób leczenia. Oto więcej na temat stosowania medycznej marihuany w leczeniu depresji, jej zalet i możliwych skutków ubocznych.

Jakie są korzyści z medycznej marihuany?

Jakie są korzyści z medycznej marihuany

Korzyści

  1. Marihuana może być stosowana jako narzędzie do leczenia bólu.
  2. Medyczna marihuana może złagodzić objawy lęku.
  3. Jest ona również uznawana za potencjalny środek do leczenia nudności i wymiotów związanych z chemioterapią.

Badanie z 2014 roku>, opublikowane przez Hawaii Journal of Medicine & Public Health, podkreśliło radzenie sobie z bólem jako potencjalną korzyść z medycznej marihuany. Uczestnicy badania zgłosili 64-procentowy spadek bólu podczas używania marihuany. Wielu z nich doświadczyło również zmniejszenia niepokoju i lepszego snu podczas stosowania leku.

W badaniu z 2012 roku badano marihuanę jako środek kontrolujący objawy spastyczności u osób ze stwardnieniem rozsianym. Średnio, uczestnicy mieli około 30 procent mniej spastyczności podczas stosowania tego leczenia.

Inne potencjalne korzyści obejmują ulgę od:

  • ruchów mimowolnych związanych z zaburzeniami ruchu
  • mdłości, zwłaszcza po chemioterapii
  • zaburzenia snu
  • utraty wagi związanej z HIV

Badania w tych dziedzinach są w toku w celu określenia krótko- i długoterminowych skutków stosowania.

Badania nad marihuaną i depresją

8Badania nad marihuaną i depresją

Ocena medycznej marihuany pod kątem depresji jest wciąż we wczesnym stadium. W tej chwili badacze twierdzą, że możliwe korzyści obejmują przywrócenie „normalnej” funkcji endokannabinoidów i stabilizację nastroju.

Naukowcy z University at Buffalo zaczęli badać leczniczą marihuanę jako możliwą metodę leczenia depresji spowodowanej przewlekłym stresem. Uczelniany Instytut Badań nad Uzależnieniami (RIA) skupił się szczególnie na substancjach chemicznych mózgu zwanych endokannabinoidami.

Są to naturalnie produkowane związki chemiczne. Odgrywają one rolę w kontroli motorycznej, poznaniu, emocjach i zachowaniu. Mają również skład chemiczny podobny do tego, który występuje w marihuanie.

Naukowcy przeprowadzili swoje badania na zwierzętach, a nie na ludziach. Odkryli oni jednak, że przewlekły stres może tłumić produkcję endokannabinoidów w mózgu. Stwierdzili, że może to prowadzić do zachowań podobnych do depresji.

Wprowadzenie marihuany do systemu może pomóc w przywróceniu normalnego poziomu i funkcji. Może to złagodzić objawy depresji.

Potrzeba więcej badań, aby ocenić prawdziwe korzyści i wady marihuany jako potencjalnej terapii dla osób z depresją.

Ryzyko i ostrzeżenia

Ryzyko i ostrzeżenia

Ryzyko

  1. Efekty uboczne mogą się różnić w zależności od sposobu zażywania.
  2. Opinie na temat tego, czy marihuana może prowadzić do depresji lub ją leczyć są podzielone.
  3. Używanie marihuany może wywołać schizofrenię lub psychozę u osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Badania nie są jednak jednoznaczne.

W grupie badanej pod kątem stosowania marihuany w przypadku przewlekłego bólu, 71 procent nie zgłosiło żadnych znaczących skutków ubocznych. Sześć procent zgłosiło kaszel lub podrażnienie gardła.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że marihuana powoduje depresję. Jednakże, może istnieć związek między tymi dwoma zjawiskami. Niektóre badania sugerują, że regularni lub intensywni użytkownicy narkotyku są diagnozowani z depresją częściej niż osoby niepalące.

Marihuana została również powiązana z innymi chorobami psychicznymi. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia psychozy, ważne jest, aby wiedzieć, że marihuana może wywołać schizofrenię lub psychozę. Psychoza jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się oderwaniem od rzeczywistości. Objawy mogą obejmować halucynacje i urojenia.

Potencjalne skutki uboczne zażywania marihuany mogą zależeć od sposobu, w jaki ją przyjmujesz. Medyczna marihuana może być przyjmowana w formie sprayu, pigułek lub plastrów. Prowadzone są badania nad tradycyjnymi metodami rekreacyjnymi, takimi jak palenie lub waporyzacja.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo próbują obecnie ustalić, czy pewien ekstrakt, zwany kannabidiolem, mógłby zapewnić korzyści związane z poprawą nastroju, nie prowadząc jednocześnie do uzależnienia od narkotyków.

Tradycyjne metody leczenia depresji

Leczenie depresji jest uzależnione od Ciebie i stopnia zaawansowania Twojego przypadku. Możliwe jest skuteczne kontrolowanie i leczenie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej depresji.

Łagodna depresja może dobrze reagować na leczenie psychospołeczne, takie jak psychoterapia (zwana również „terapią rozmową”). Leki zazwyczaj nie są zalecane w leczeniu łagodnych przypadków depresji.

Leczenie psychologiczne, takie jak psychoterapia behawioralna lub interpersonalna, jest również dobrym pierwszym krokiem dla osób, które mają umiarkowaną lub ciężką depresję.

Leki przeciwdepresyjne to kolejne narzędzie, które niektórzy lekarze stosują w cięższych przypadkach depresji. Przykłady obejmują selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Leki mogą nieść ze sobą potencjalne skutki uboczne i powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Leki przeciwdepresyjne muszą być stosowane z ostrożnością u dzieci i młodzieży z depresją.

Narzędzia do radzenia sobie z depresją

Narzędzia do radzenia sobie z depresją

Po opracowaniu przez Ciebie i Twojego lekarza planu leczenia, możesz podjąć dalsze kroki w domu, aby lepiej radzić sobie z depresją:

Spróbuj ograniczyć dodatkowe obowiązki i elementy stresogenne w swoim życiu. Daj sobie przestrzeń do oddychania, kiedy czujesz się przygnębiony.

Dodaj więcej struktury do swojego dnia. Możesz ustawić w telefonie przypomnienia o wydarzeniach lub innych obowiązkach, których nie możesz pominąć.

Zastanów się nad pisaniem dziennika. Może to być zdrowe rozwiązanie, które pozwoli ci otwarcie i szczerze podzielić się uczuciami smutku, gniewu lub strachu.

Poszukaj grup, które pomagają w zakresie zdrowia psychicznego. Twój pracodawca lub kościół może mieć program pomocy, który może Ci pomóc. Możesz również sprawdzić National Alliance on Mental Illness oraz Depression and Bipolar Support Alliance.

Staraj się nie izolować. Chociaż może to być trudne, kiedy czujesz się słabo, posiadanie wokół siebie sieci wsparcia przynosi wiele korzyści.

Odkryj nowe, przyjemne sposoby na rozładowanie stresu i złych emocji. Może to być tak proste, jak codzienny spacer, ćwiczenia jogi lub medytacja.

Podsumowanie

PodsumowanieChociaż badania w tej dziedzinie wyglądają obiecująco, należy jeszcze przeprowadzić więcej badań, aby ocenić, czy medyczna marihuana jest skuteczną metodą leczenia depresji.

Jeśli jesteś zainteresowany tą potencjalną terapią i mieszkasz w obszarze, gdzie medyczna marihuana jest legalna, rozważ możliwość omówienia tej kwestii ze swoim lekarzem. Może on wspólnie z tobą ustalić, czy jest to dla ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Twój lekarz może również wskazać Ci inne możliwości leczenia. Wspólnie możecie opracować najkorzystniejszą dla Ciebie strategię.

 

Odzyskanie radości

Odzyskanie radości to kwestia robienie kilku
prostych kroków każdego dnia.

Poznaj codzienny rytuał dostosowany do Twoich potrzeb dzięki biorąc 2 minuty quizie


Zostaw komentarz