Depresja (poważne zaburzenie depresyjne)
Informacje ogólne
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które powoduje uporczywe uczucie smutku i utratę zainteresowań. Depresja, zwana również poważnym zaburzeniem depresyjnym lub depresją kliniczną, wpływa na sposób odczuwania, myślenia i zachowania oraz może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych. Możesz mieć problemy z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności, a czasami możesz mieć wrażenie, że życie nie jest warte życia.
Depresja to coś więcej niż tylko atak smutku, to nie jest słabość i nie można się z niej tak po prostu „wyrwać”. Depresja może wymagać długotrwałego leczenia. Nie należy się jednak zniechęcać. Większość osób cierpiących na depresję czuje się lepiej dzięki lekom, psychoterapii lub obu tym metodom.
Objawy
Chociaż depresja może wystąpić tylko raz w życiu, ludzie zazwyczaj mają wiele epizodów. Podczas tych epizodów objawy występują przez większość dnia, prawie każdego dnia i mogą obejmować:
- Uczucie smutku, płaczliwości, pustki lub beznadziejności
- Wybuchy złości, drażliwość lub frustracja, nawet z powodu drobnych spraw utratę zainteresowania lub przyjemności z większości lub wszystkich normalnych czynności, takich jak seks, hobby czy sport
- Zaburzenia snu, w tym bezsenność lub zbyt częste spanie
- Zmęczenie i brak energii, przez co nawet drobne zadania wymagają dodatkowego wysiłku
- Zmniejszony apetyt i utrata wagi lub zwiększony apetyt na jedzenie i przyrost wagi
- Niepokój, pobudzenie lub niepokój
- Spowolnione myślenie, mówienie lub ruchy ciała
- Poczucie bezwartościowości lub winy, skupianie się na przeszłych porażkach lub obwinianie siebie
- Problemy z myśleniem, koncentracją, podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem
- Częste lub nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze, próby samobójcze lub samobójstwo
- Niewyjaśnione problemy fizyczne, takie jak bóle pleców lub głowy
U wielu osób z depresją objawy są zazwyczaj na tyle poważne, że powodują zauważalne problemy w codziennych czynnościach, takich jak praca, szkoła, działalność społeczna czy relacje z innymi. Niektóre osoby mogą czuć się ogólnie nieszczęśliwe lub smutne, nie wiedząc tak naprawdę dlaczego.
Objawy depresji u dzieci i nastolatków
Wspólne oznaki i objawy depresji u dzieci i nastolatków są podobne do tych występujących u dorosłych, ale mogą występować pewne różnice.
- U młodszych dzieci, objawy depresji mogą obejmować smutek, drażliwość, kurczowe trzymanie się, zamartwianie się, odczuwanie bólu, odmowę chodzenia do szkoły lub niedowagę.
- U nastolatków objawy mogą obejmować smutek, drażliwość, poczucie bycia negatywnie nastawionym i bezwartościowym, złość, słabe wyniki w nauce lub niską frekwencję w szkole, poczucie bycia niezrozumianym i wyjątkową wrażliwość, używanie narkotyków lub alkoholu, nadmierne jedzenie lub spanie, samookaleczanie, utratę zainteresowania normalnymi czynnościami i unikanie interakcji społecznych.
Objawy depresji u starszych dorosłych
Depresja nie jest normalną częścią procesu starzenia się i nigdy nie powinna być lekceważona. Niestety, depresja u osób starszych często pozostaje nierozpoznana i nieleczona, a osoby te mogą niechętnie szukać pomocy. Objawy depresji mogą być inne lub mniej oczywiste u starszych osób, takie jak:
- Trudności z pamięcią lub zmiany osobowości
- Bóle i dolegliwości fizyczne
- Zmęczenie, utrata apetytu, problemy ze snem lub utrata zainteresowania seksem – nie spowodowane chorobą ani lekami
- Częsta chęć pozostania w domu, zamiast wychodzenia na spotkania towarzyskie lub robienia nowych rzeczy
- Myśli lub uczucia samobójcze, zwłaszcza u starszych mężczyzn
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Jeśli czujesz się przygnębiony, jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza lub specjalisty od zdrowia psychicznego. Jeśli niechętnie szukasz pomocy, porozmawiaj z przyjacielem lub ukochaną osobą, pracownikiem służby zdrowia, osobą wierzącą lub kimś, komu ufasz.
Kiedy należy skorzystać z pomocy w nagłych wypadkach
Jeśli uważasz, że możesz zrobić sobie krzywdę lub podjąć próbę samobójczą, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 911 lub inny.
Rozważ również następujące opcje, jeśli masz myśli samobójcze:
- Zadzwoń do swojego lekarza lub specjalisty od zdrowia psychicznego
- Zadzwoń pod numer infolinii dla samobójców
- Zwróć się do bliskiego przyjaciela lub ukochanej osoby
- Skontaktuj się z księdzem lub kimś z Twojej wspólnoty wyznaniowej
Jeśli masz bliską osobę, której grozi samobójstwo lub która podjęła próbę samobójczą, upewnij się, że ktoś zostanie z tą osobą. Natychmiast zadzwoń pod numer 911 lub inny numer alarmowy. Jeżeli uważasz, że możesz to zrobić bezpiecznie, zabierz tę osobę do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Przyczyny
Nie wiadomo dokładnie, co powoduje depresję. Podobnie jak w przypadku wielu zaburzeń psychicznych, w grę mogą wchodzić różne czynniki, takie jak:
- Różnice biologiczne.Osoby cierpiące na depresję wydają się mieć fizyczne zmiany w swoich mózgach. Znaczenie tych zmian jest wciąż niepewne, ale może pomóc w ustaleniu przyczyn.
- Chemia mózgu. Neurotransmitery to naturalnie występujące w mózgu substancje chemiczne, które prawdopodobnie odgrywają rolę w depresji. Najnowsze badania wskazują, że zmiany w funkcji i działaniu tych neuroprzekaźników oraz ich interakcji z obwodami nerwowymi zaangażowanymi w utrzymanie stabilności nastroju mogą odgrywać istotną rolę w depresji i jej leczeniu.
- Hormony. Zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być czynnikiem wywołującym lub wyzwalającym depresję. Zmiany hormonalne mogą być spowodowane ciążą i tygodniami lub miesiącami po porodzie (połóg), a także problemami z tarczycą, menopauzą i wieloma innymi schorzeniami.
- Cechy dziedziczne. Depresja występuje częściej u osób, których krewni również chorują na tę chorobę. Naukowcy próbują ustalić geny, które mogą być odpowiedzialne za wywoływanie depresji.
Czynniki ryzyka
Depresja często zaczyna się w wieku nastoletnim, 20 lub 30 lat, ale może wystąpić w każdym wieku. Depresję diagnozuje się u większej liczby kobiet niż mężczyzn, ale może to wynikać częściowo z faktu, że kobiety częściej szukają leczenia.
Czynniki, które wydają się zwiększać ryzyko rozwoju lub wywołania depresji, obejmują:
- Pewne cechy osobowości, takie jak niska samoocena i bycie zbyt zależnym, samokrytycznym lub pesymistycznym.
- Traumatyczne lub stresujące wydarzenia, takie jak przemoc fizyczna lub seksualna, śmierć lub utrata bliskiej osoby, trudny związek lub problemy finansowe
- Krewni z historią depresji, zaburzeń dwubiegunowych, alkoholizmu lub samobójstw
- Bycie lesbijką, gejem, osobą biseksualną lub transpłciową, lub posiadanie różnic w rozwoju narządów płciowych, które nie są jednoznacznie męskie lub żeńskie (interseksualność) w sytuacji braku wsparcia
- Występowanie w przeszłości innych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania lub zespół stresu pourazowego
- Nadużywanie alkoholu lub narkotyków rekreacyjnych
- Poważna lub przewlekła choroba, w tym rak, udar, przewlekły ból lub choroba serca
- Niektóre leki, takie jak niektóre preparaty na nadciśnienie lub leki nasenne (przed odstawieniem jakiegokolwiek leku należy porozmawiać z lekarzem)
Powikłania
Depresja jest poważnym zaburzeniem, które może zebrać straszne żniwo dla Ciebie i Twojej rodziny. Depresja często pogłębia się, jeśli nie jest leczona, co prowadzi do problemów emocjonalnych, behawioralnych i zdrowotnych, które wpływają na każdą sferę życia.
Przykłady powikłań związanych z depresją obejmują:
- Nadwaga lub otyłość, która może prowadzić do chorób serca i cukrzycy
- Ból lub choroby fizyczne
- Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
- Lęk, zaburzenia paniczne lub fobia społeczna
- Konflikty rodzinne, trudności w związkach, problemy w pracy lub w szkole
- Izolacja społeczna
- Odczucia samobójcze, próby samobójcze lub samobójstwo
- Samookaleczenia, takie jak podcinanie się
- Przedwczesna śmierć spowodowana stanami chorobowymi
Profilaktyka
Nie ma pewnego sposobu na zapobieganie depresji. Jednak poniższe strategie mogą pomóc.
- Podejmij kroki w celu kontrolowania stresu, aby zwiększyć swoją odporność i podnieść poczucie własnej wartości
- Zwracaj się do rodziny i przyjaciół, zwłaszcza w chwilach kryzysu, aby pomóc sobie przetrwać trudne chwile
- Poddaj się leczeniu przy najwcześniejszych oznakach problemu, aby zapobiec pogłębianiu się depresji
- Rozważ podjęcie długoterminowego leczenia podtrzymującego, aby zapobiec nawrotowi objawów
Odzyskanie radości to kwestia
robienie kilku
prostych kroków każdego dnia.
Poznaj codzienny rytuał dostosowany do Twoich potrzeb dzięki biorąc 2 minuty quizie