Skip links

Objawy depresji

Czy to może być depresja?

Bycie nieszczęśliwym to nie to samo, co bycie przygnębionym. Depresja to termin często używany luźno do opisania tego, jak się czujemy po złym tygodniu w pracy lub po rozstaniu. Poważne zaburzenie depresyjne – rodzaj depresji – jest jednak znacznie bardziej skomplikowane. Istnieją konkretne objawy, które pozwalają określić, czy mamy do czynienia z depresją, czy ze smutkiem, którego wszyscy czasami doświadczamy w życiu.

Ustalenie, czy uporczywe, niewzruszone, mroczne uczucia są wynikiem depresji, może być pierwszym krokiem w kierunku uzdrowienia i wyzdrowienia. Zapoznaj się z poniższymi znakami ostrzegawczymi, aby sprawdzić, czy nadszedł czas na wizytę u specjalisty od zdrowia psychicznego.

1. Poważna depresja

Poważna depresja jest zaburzeniem nastroju, które wpływa na ogólny stosunek do życia. Najczęstszym objawem depresji jest beznadziejne lub bezradne spojrzenie na swoje życie.

Inne uczucia to poczucie bezwartościowości, nienawiść do samego siebie lub nieodpowiednie poczucie winy. Częste, powracające myśli związane z depresją mogą być wyrażane słowami: „To wszystko moja wina” lub „O co w tym wszystkim chodzi?”.

2. Utrata zainteresowania

Utrata zainteresowaniaDepresja może odebrać przyjemność lub zadowolenie z rzeczy, które kochasz. Utrata zainteresowania lub wycofanie się z czynności, na które kiedyś czekałeś z niecierpliwością – sportu, hobby czy spotkań z przyjaciółmi – to kolejny znak rozpoznawczy dużej depresji.

Innym obszarem, w którym można stracić zainteresowanie, jest seks. Objawy dużej depresji obejmują zmniejszony popęd płciowy, a nawet impotencję.

3. Zwiększone zmęczenie i problemy ze snem

Częściowym powodem, dla którego możesz przestać robić rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, jest to, że czujesz się bardzo zmęczony. Depresja często wiąże się z brakiem energii i przytłaczającym uczuciem zmęczenia, które mogą być jednymi z najbardziej osłabiających objawów depresji. Może to prowadzić do nadmiernego snu.

Depresja jest również powiązana z bezsennością, ponieważ jedno może prowadzić do drugiego i na odwrót. Mogą się one również wzajemnie pogarszać. Brak wysokiej jakości, spokojnego snu może również prowadzić do niepokoju.

4. Lęk

Chociaż nie wykazano, by depresja powodowała lęk, te dwa stany często występują razem. Objawy lęku mogą obejmować:

 • nerwowość, niepokój lub uczucie napięcia
 • poczucie zagrożenia, paniki lub strachu
 • szybkie bicie serca
 • szybkie oddychanie
 • zwiększone lub obfite pocenie się
 • drżenie lub drganie mięśni
 • problemy z koncentracją lub jasnym myśleniem o czymkolwiek innym niż to, czego się obawiasz

5. Drażliwość u mężczyzn

Drażliwość u mężczyznDepresja może mieć różny wpływ na płeć. Badania wykazują, że mężczyźni z depresją mogą mieć objawy takie jak drażliwość, zachowania o charakterze eskapistycznym lub ryzykownym, nadużywanie substancji lub źle ulokowany gniew.

Mężczyźni są również mniej skłonni niż kobiety do rozpoznawania depresji lub poszukiwania leczenia.

6. Zmiany w apetycie i wadze

Waga i apetyt u osób z depresją mogą ulegać wahaniom. Doświadczenie to może być inne dla każdej osoby. Niektórzy ludzie będą mieli zwiększony apetyt i przybiorą na wadze, podczas gdy inni nie będą głodni i stracą na wadze.

Jednym ze wskaźników tego, czy zmiany w diecie są związane z depresją, jest to, czy są one zamierzone, czy nie. Jeśli nie są, może to oznaczać, że są one spowodowane depresją.

7. Niekontrolowane emocje

W jednej chwili wybuchasz gniewem. W następnej płaczesz w sposób niekontrolowany. Nic poza tobą nie spowodowało tej zmiany, ale twoje emocje zmieniają się w mgnieniu oka. Depresja może powodować wahania nastroju.

8. Patrzenie na śmierć

Patrzenie na śmierćDepresja jest czasami związana z samobójstwem. W 2013 roku ponad 42 000 osób zmarło z powodu samobójstwa w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention.

Ludzie, którzy umierają przez samobójstwo, zwykle najpierw wykazują objawy. Często ludzie będą mówić o tym lub podjąć pierwszą próbę, zanim uda się zakończyć swoje życie. Jeśli uważasz, że ktoś jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie samookaleczenia lub skrzywdzenia innej osoby:

 • Zadzwoń pod numer 911 lub lokalny numer alarmowy.
 • Zostań przy tej osobie do czasu przybycia pomocy.
 • Usuń broń, noże, lekarstwa i inne przedmioty, które mogą wyrządzić krzywdę.
 • Słuchaj, ale nie osądzaj, nie kłóć się, nie grozić ani nie krzyczeć.

Jeśli uważasz, że ktoś rozważa popełnienie samobójstwa, zwróć się o pomoc do telefonu alarmowego lub gorącej linii zapobiegania samobójstwom.

 

Odzyskanie radości

Odzyskanie radości to kwestia robienie kilku
prostych kroków każdego dnia.

Poznaj codzienny rytuał dostosowany do Twoich potrzeb dzięki biorąc 2 minuty quizie


Zostaw komentarz